Literatura faktu wdarła się do lasu i za sprawą Zenona Kruczyńskiego, spenetrowała dość hermetyczne środowisko myśliwych. Kim zatem są myśliwi? Jak postrzegają siebie i swoje zajęcie? Co się kryje za ich pasją do polowania i zabijania zwierząt?
Okazuje się, że myśliwi to nie tylko pasjonaci i miłośnicy przyrody, którzy lasy, łąki i bagna znają jak własną kieszeń, a o zwyczajach zwierząt wiedzą wszystko. To także świetni gawędziarze, potrafiący opowiadać godzinami o przyrodzie, nie kryjąc zachwytu dla piękna natury. Proceder zabijania zwierząt uzasadniają tradycją i odwiecznym rytuałem. Natomiast przed opinią publiczną usprawiedliwiają się koniecznością utrzymania naturalnej równowagi w przyrodzie i ochroną upraw rolniczych.
Jednak za polowaniem kryje się coś więcej, to obsesja sprawowania kontroli nad światem, poczucie siły i władza. Do tego dochodzą pieniądze, jako że myślistwo to również potężny biznes.
Człowiek, który przez wiele lat uczestniczył w tym procederze, dziś w polowaniach widzi rozłożone na lata samobójstwo. Zrozumiał, że zabijając zwierzęta i niszcząc przyrodę, unicestwiamy także ekosystem, którego jesteśmy częścią.